Moderní diagnostické metody

Vyšetřování CRP

V naší ordinaci už řadu let využíváme moderní rychlou ambulantní diagnostickou metodu vyšetřování CRP (C- reaktivní protein).

Jeden z nejčastějších problémů, které pediatr denně musí řešit, je akutní horečnatý infekt. Je prokázáno, že 90-95 % těchto onemocnění je virového původu. V posledních letech se pro ambulantní praxe objevila významná pomocná metoda – přístroj na vyšetření C- reaktivního proteinu. Tento protein (bílkovina) se objevuje už několik hodin po nástupu bakteriální infekce v krvi pacienta a je tak velmi citlivým ukazatelem případné přítomnosti původce,léčitelného antibiotiky. V krvi pacientů s virovým infektem tento CRP zůstává nízký. Takto lékař okamžitě pozná, zda nasadit antibiotika. U virových nákaz jsou antibiotika zcela neúčinná a proto by jejich nasazení nemělo žádný smysl.

Neodůvodněné podávání antibiotik je nesprávné. Především se výrazně podílí na rozvoji rezistence bakterií vůči antibiotikům, která pak selhávají v případech, kdy je nutně potřebujeme. Nadměrné podávání antibiotik má také významný podíl na zhoršení imunitního systému dětského organismu, který si svou obranyschopnost teprve buduje. Získává ji právě tím, že infekty prodělává „vlastními silami“. Antibiotika, obzvláště širokospektrá, narušují výrazně střevní mikrofloru, která tvoří jednu z významných barier vůči infekci.

Proto v ordinaci s tímto přístrojem pracujeme, je nám významným diagnostickým pomocníkem.

Vyšetřování moči a sedimentu

Vyšetření moči a sedimentu probíhá pomocí močového analyzátoru HandUReader. Díky němu jsme schopni do pěti minut provést přesnou močovou analýzu a tím rychle nasadit malému pacientovi účinnou pomoc. Výsledek s aktuálními údaji a datem je možno vytisknout a zařadit do karty pacienta.

Rapid Strep A Test

Většina bakteriálních infekcí horních cest dýchacích (tonsilitis, faryngitis, spála) je způsobena beta-hemolytickými streptokoky skupiny A. Včasná diagnostika původce a zahájení léčby antibiotiky vede ke snížení výskytu komplikací jako např.revmatické horečky nebo poststreptokokové glomerulonefritidy.

Konvenční metody detekce původce těchto infekcí jsou založeny na mikrobiologickém průkazu, který trvá 24-48 hodin. Vývoj imunologických metod průkazu s možností provedení přímo v ordinaci lékaře umožňuje okamžité zahájení léčení. Rychlá analýza beta-hemolytického streptokoka je možná díky Rapid Strep A Testu. Výsledek testu je znám do několika minut, což opět umožňuje určit okamžitě vhodnou léčbu.

Screeningové vyšetření zraku Plusoptix

Přístroj Plusoptix je screeningový autorefraktor, který umožňuje měřit oční vady u dětí již od 6. měsíce
věku. U dětí, které jsou u nás registrovány, je vyšetření do 3 let hrazeno z veřejného zdravotního
pojištění.

POPIS MĚŘENÍ PŘÍSTROJEM PLUSOPTIX:

  • měření probíhá bezkontaktně ze vzdálenosti 1 metru (dítě sedí mamince na klíně)
  • vyšetření nevyžaduje žádnou velkou spolupráci dítěte
  • vyšetření trvá krátkou dobu (desítky vteřin)
  • přístroj stanovuje refrakční vadu binokulárně, tedy při jednom měření stanoví vadu obou očí
  • u šilhajících dětí změří úchylku šilhání a potom vyšetří každé oko jednotlivě