Péče o novorozence po příchodu z porodnice

První  kontrola u praktického lékaře pro děti probíhá do 48h od propuštění z porodnice, je dobré si telefonicky domluvit kontrolu před propuštěním z novorozeneckého oddělení. Na matrice si po propuštění zažádejte o rodné číslo a přihlašte miminko k pojišťovně.

Kojení

Je přirozenou a nejlepší možností krmení novorozence, v prvních dnech podporujeme plné, neomezené kojení  ke správnému navození laktace po porodu, později, v případě, že miminko dobře prospívá na váze, navazujeme nastolením jemného režimu v krmení, kojení po 2-3h je ve většině případů dostačující, je potřeba si uvědomit, že ne každý pláč znamená jednoznačně hlad, překrmováním dítěte můžeme zhoršit ublinkávání nebo koliky. Po krmení by vždy měla následovat krátkodobá svislá poloha pro odříhnutí k předejití nadýmání. Správně krmené dítě mívá 6-8 pomočených plenek za 24h a stolici v barvě a konzistenci  řídkých míchaných vajec s různou frekvencí (8x denně i 1x za týden). Až do přibližně 5. měsíce života dítěte je mateřské mléko nebo umělá mléčná formule dostučující formou výživy, pokud dítě dobře prospívá na váze, v letních měsících je možné podat několik lžiček převařené kojenecké vody. Od 14. dne života dostávají všechny děti 1 kapku vitaminu D (Vigantol), dle oficiálních doporučení.

Držení

Předtím, než dítě zvednete z podložky, vždy jednou rukou podepřete hlavu a krk, poté druhou ruku zasuňte pod zadeček a záda, čímž podpíráte celou spodní část těla miminka. Vše dělejte pomalu a plynule. Dítě se bude cítit bezpečněji, když si ho přitisknete více k tělu. Vyvarujte se zbytečnému nadužívání svislých poloh, vyjma krátkodobé polohy k odříhnutí upřednostňujeme jednoznačně chování v klubíčku v ručkama nad tělem a podepřenou hlavičkou. Velmi důležité je zařazování polohy na bříšku od prvních dnů, jakmile je správně zhojen a odpadlý pupeční pahýl. Poloha na bříšku je nezbytná k posilování šíje a správnému motorickému vývoji, je to rovněž poloha, která často dobře pomáhá při kolikách. Rovněž nám pomáhá v boji s odstraněním predilekce hlavy (úklon hlavičky v poloze na zádech k jedné straně), kdy je nutné otáčet miminko v postýlce, střídat strany a ev. podkládat celá záda v poloze na boku ve spánku. Poloha na bříšku ovšem není první čtyři měsíce života vhodnou polohou pro spánek miminka, je riziková vzhledem syndromu náhlého úmrtí u dětí, je tedy nutný vždy dohled rodiče.

Shaken baby syndrom, syndrom třeseného dítěte

Některé děti stráví během prvních měsíců života většinu bdělého stavu křikem, jde často pouze o jejich přirozený projev, či koliky, kdy nemohou jinak než pláčem vyjádřit, že nejsou v tělesné pohodě. Křik dítěte a následně nezvládnutý emoční stav ošetřující osoby je příčinou syndromu třeseného dítěte. Jde o závažné poranění mozku, ke kterému dochází po agresivním třesení kojence pevně drženého za trup, tehdy se totiž hlava miminka se slabým šíjovým svalstvem začne prudce pohybovat a hrozí poranění mozku. Dítě pak může být letargické, nemá zájem o pití, je spavé.

Jak bezpečně tedy zvládnout tuto psychicky náročnou situaci?

Rady k bezpečnému utišení dítěte

  • zkuste monotonní zvuk, pobrukování, tichý zpěv, zapnutý šum, vysavač, naopak vypnuté rušivé elementy – obrazovky, atd.
  • poloha na tygříka uleví dětem od bolestí břicha, možnost pozorovat okolí je zabaví
  • pocit bezpečí dodá pevné zavinutí dítěte do zavinovačky
  • položte si dítě v polosedě na hrudník a pomalu zhluboka dýchejte a miminko hlaďte po zádech

Mytí, hygiena, přebalování

Novorozence nemusíte koupat každý den, stačí mu jen denně umýt obličej, zadeček a genitálie, nicméně pravidelná koupel, hygiena a následné kojení s uspáním tvoří příjemný rituál, díky němuž se miminko brzy naučí, že je čas spinkat.

Při mytí postupujte tak, že vždy jednou rukou podpírejte hlavičku v záhlaví.

Při koupání dodržujte určitá bezpečnostní pravidla:

  • Nikdy nenechávejte dítě v koupelně samotné bez dozoru, mohlo by se utopit během několika vteřin i v pouhých 5 cm vody.
  • Při sušení nebo oblékání nenechávejte nikdy dítě samotné na přebalovacím pultu, mohlo by spadnout.
  • Kontrolujte teplotu vody, než do ní dítě vložíte.
  • Používejte protiskluzovou podložku.

Po umytí a osušení, kůži lehce namažte vhodným olejem nebo dětským tělovým mlékem, případně je možné použít olejovou emulzi již do koupele, obzvláště u dětí narozených po termínu, kde bývá často sušší a šupí se.

Na zadeček naneste krém na opruzeniny při každém přebalení. Pokud dojde k vzniku opruzeniny, zadeček raději při každém přebalování omývejte pod tekoucí vlažnou vodou, lehce osušte, vyvarujte se použití vlhčených ubrousků a důsledně promazávejte.

Péče o pupeční pahýl

Pupeční pahýl necháváme volně zaschnout a odpadnout, pokud nedošlo k ustřižení během pobytu v porodnici. Těsné okolí ošetřujeme tamponkem s 60% lihem, nejlépe je balit pupík mimo plenu, nechat volně schnout. Do tří týdnů se pupík zacelí v pevnou vazivovou jizvičku. Drobná krvavá sekrece při čištění pupíku nebo odpadnutí pupečního pahýlu není neobvyklá, většinou je třeba pouze zvýšený dohled v den zakrvácení.

Stříhání nehtů

Nehty na rukou a nohou rostou dětem velice rychle, často si je zatrhnou nebo se poškrábou v obličeji. Pořiďte si speciální nůžky s tupými konci v lékárně a nehty stříhejte do rovna. Většině dětí se tento proces nelíbí, pláčou a vrtí se. Počkejte tedy, až miminko usne nebo požádejte partnera, aby miminko pevně přidržel.

Oblékání miminka

Oblékejte miminko tak jako sebe  + jedna vrstva navíc naprosto dostačuje. Pokud budete oblékat příliš, miminko se zapaří. Pod krčkem, v podpaží, mezi faldíky na ručkách a nožkách, v tříslech mohou vzniknout opruzeniny a v obličeji potničky.

Procházky

Do minus 5 stupňů Celsia můžete s miminkem hned po návratu z porodnice chodit na procházky. Prvních 6 týdnů je velmi vhodné vyhýbat se větším kolektivům, zvláště dětským, a omezit návštěvy doma. Miminko byste zbytečně vystavila riziku onemocnění (kapénkové nákazy) a Vy si potřebujete pořádně odpočinout, navíc není očkované a není chráněné vůči mnohým infekcím.

Náušničky

Náušničky se zavádějí nejdříve až po 2. dávce očkování hexavakcínou.

Co s sebou do poradny?

Vždy průkazku, kterou obdržíte spolu s očkovacím průkazem v porodnici a kam lékař zaznamenává důležité údaje o miminku.

Bavlněnou plenku na váhu a měření.

Co je vhodné mít doma v lékárničce?

Teploměr rychloměrka pro rektální měření teploty (v zadečku)

O-Septonex/Ocuflash kapky do očí – některá miminka mohou mít sekreci z očí, je dobré mít kapky doma po ruce a aplikovat 3-5 x za den kapku do vnitřního koutku, pokud se situace během pár dnů nezlepší, je vhodné kontaktovat lékaře

Libenar roztok na čistění nosu – pokud má dítě rýmu, ucpaný nos, je vhodné nos propláchnout přibližně 1/3 množstvím ampulky roztoku a nos odsát odsávačkou hlenů. V postýlce využít klínek k podložení matrace a zvýšení horní polovině těla.

Paralen 100 mg čípek – lék na snížení teploty, pokud naměříme teplotu rektálně větší než 38,5 st., snížíme ji podáním Paralenu, do 7kg váhy miminka zpravidla stačí ½ až 3/4 čípku na dávku, nad 7 kg celý čípek, dávku je možno opakovat po 6h

Espumisan, Biogaia – pokud miminko začne v prvních několika týdnech trpět na bolení bříška, je vhodné pořídit kapky, které pomáhají při kolikách. Espumisan jsou nevstřebatelné kapičky, které rozpouští bublinky plynu, podávají se před každým krmením, Biogaia kapky se podávají jednorázově 1x denně 5 kapek, jedná se o probiotické bakterie, které upravují střevní mikrofloru.